top of page
  • Yazarın fotoğrafıS.Ergül

Dp Reserved Disk Space Sorunu

Güncelleme tarihi: 17 Ara 2020

Merhabalar,

Sccm konsolundan paket gönderdiniz lakin bu paket DP sunucularınıza yansımadı, servislerinizi kontrol ettiğinizde , her hangi bir sorun ile karşılaşmadığınız. Sonrasında smsdpprov.log dosyasına baktığınızda "Failed to find space for..." şeklinde bir hata ile karşılaştınız. İşte bu durum DP'lerinize atamış olduğunuz Free disk alanı ile ilgilidir.


Bu aşamada aşağıdaki regisery key alanında bulunan değeri , Dplerinizin disk boyutuna göre istediğiniz şekilde atayabilirsiniz. Lakin yeni windows 10 dünyasında artık windows ve office updatelerinin boyutları yaklaşık 5gb olduğu varsayılırsa, size tavsiyemiz bu alanın en az 10gb olarak set edilmesi olacaktır.


"HKLM\software\Microsoft\SMS\DP\ReservedDiskSpace"


Ayrıca aşağıdaki Sql üzerinden mevcut sisteminizdeki Dp lerin Reserverd Disk Space alanları içinde atama işlemi yapabilirsiniz.


1) Run SQL query:

select SCR.ID, SCR.Name,SC.NalPath, SCR.Value3 from sc_sysresuse_property SCR join sc_sysresuse SC on SCR.SysResUseID = SC.ID where SCR.name = 'MinFreeSpace' and SC.NALPath like '%<DP_Name>%' and SC.RoleTypeID = 3

Note: you need to replace the <DP_Name> with your actual remote DP server name.


2) Use the returned ID in step 1). Run the below query to update the 'MinFreeSpace' value.

update sc_sysresuse_property set value3 = 'set desired value in MB' where name = 'MinFreeSpace' and ID = 'ID retained in previous select query'


Example:

update sc_sysresuse_property set value3 =20480  where name = 'MinFreeSpace' and ID = 75340198761234567


3) In the next package content update cycle, the reserveddiskspace registry value (under HKLM\software\Microsoft\SMS\DP) will be changed to 10480.


14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


Post: Blog2_Post
bottom of page