top of page
  • Yazarın fotoğrafıS.Ergül

SCCM 2012 - Management Point İnstallation

Merhabalar, Bu yazımızda Sccm 2012 Bünyesinde, sccm hizmetinin kahramanı olana management point kurulumunun nasıl yapıldığında değineceğiz. Hazırsanız, Haydi Başlayalım..!


  • Öncelikle Sccm konsolunda Administrator / Site Configuration / Server and Site System Roles alanına gelip sağ clik ile " Add Site System Role" diyoruz.


  • Sonrasında Gelen ekranda, MP rolu verilecek olan sunucumuzu buluyoruz ve ilgili site atamasını yapıyoruz. Eğer ilgili sunucumuza internet üzerinden de erişim yapılmasını istiyorsak FQDN tanımlamalarını da yapıyoruz.


  • Eğer networkumuzde tanımlı bir proxy mevcut ise aşağıdaki alanda ilgili tanımlamaları gerçekleştiriyoruz.


  • Sıra geldi, Sccm hizmeti kapsamında kurulum yapacağımız Management Role seçimine, aşağıdaki ekrandaki gibi MP rolumuzu seçiyoruz.


  • Şimdi, Seçimini yaptığımız Management Point'in hangi kanallar üzerinde çalışacağına karar verme aşamasındayız. Burada dikkat edilmesi gereken nokta , MP ye erişim sağlayacak olan clientlarımızın bunu HTTP üzerinden mi yoksa kendimize ait tanımlı olan bir PKI sertifikası ile HTTPS üzerinden mi yapacağına karar vermek. Clientlarımız MP mize Localden erişim sağlayacağı için HTTP ile yolumuza devam ediyoruz. Ayrıca MP de herhangi bir erişim sorunu olursa , durum ile ilgili alert almak için aşağıdaki tık de işaretliyoruz.


  • MP Kurulumunda dikkat etmemiz gereken 2.diğer konuya ise aşağıdaki alanda karşımıza çıkıyor. Burada özellikle sccm site database dışında farklı bir DB kullanacaksak onu belirtiyoruz. Lakin default olarak tüm mp kurulumlarında site server database üzerinden ilerliyoruz. Ayrıca Mp'nin , Sql DB sine erişim sağlaması için ya sccm konsolunda kullandığımız user bilgisini aşağıdaki alan ekliyoruz (ki biz genel olara bunun yapılmasından yanayız) yada SQL DB üzerinde erişim yapmaya yetkili olan bir hesabı ( Bunu öncesinde Sql DB üzerindeki SUPDB de yetkilendirmeniz gerekmektedir. Aksi durumda kurulum sırasında hata alabilirsiniz.)


  • Ve iste Son noktaya geldi, artık bundan sonraki adımları Next diyerek geçip MP kurulumuzu tamamlıyoruz. Kurulumların durumları aşağıdaki loglardan kontrol edebilirsiniz.

mpMSI.log - MP kurulum yapılacak olan sunucunun üzerinde yer alır.
MPSetup.log.log - SCCM primary site sunucusu üzerinde yer alır.


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Post: Blog2_Post
bottom of page